BellatorGym
A fallabda szabályai
Szabályok, alapfogalmak és néhány tipp, hogy magabiztosan vághass bele játékba.

Alapfogalmak

Főfal
A fal azon piros vonalakkal határolt területe, ahová a játékosoknak a pontszerzés érdekében a labdát el kell juttatniuk az ütő segítségével.

Játszma
Egy fallabda meccs általában három játszmából áll. Egy játszmát a játékosok addig játszanak, míg valamelyiküknek nem sikerül elérnie 11 pontot.

Dupla sárga pöttyös labda
Ez a hivatalos versenylabda. Magától nem pattan, nehezebb kezelni, sok technikát ígyényel, nagyobb energiát kell fektetni az elütésébe, ezáltal a használata során többet kell mozogni. Használata a rutinos fallabdázók, versenyszerűen sportolók számára ajánlott.

Kék pöttyös labda
A kezdők, a hobbisportolók és az újrakezdők labdája. Ez a labda már pattog, így könnyebb vele a játék kezdőként, a meccsek során kevesebb energiát kell a mozgásba fektetni, mint a profi, dupla sárga pöttyös labda esetében.

Tin:
A főfal alsó része. Egy játékos hibázik, ha a ide üti a labdát

Szabályok

A fallabda lényege, hogy a labdát a főfalnak üsd úgy,hogy megnehezítsd az ellenfeled következő lépését.
Röviden és tömören ilyen egyszerű az egész. De nézzük meg kicsit bővebben is a dolgot!

  • A fallabdát két játékos játssza egy zárt, külön erre a célra kialakított pályán. A játékhoz egy-egy ütőre, illetve egy labdára van szükség.
  • A játék szervával indul. A szerváló játékos választja meg, hogy melyik oldalról kíván indítani.
  • A mérkőzés 2 vagy 3 nyert játszmából áll. A játékosok minden játszmát 11 pont eléréséig játszanak. Az a játékos nyer, aki előbb eléri ezt a pontszámot.
  • Ha mindkét játékosnak 10 pontja van, abban az esetben, a játék addig folytatódik, amíg egyikőjük 2 ponttal meg nem nyeri azt.

Hogyan szerezhetek és veszthetek pontot a fallabdában?
A labdának mindig előbb kell érnie a főfalat, minthogy lepattanna. A labda a földön maximum egyet pattanhat mielőtt a játékos beleütne, de a levegőben is lehet megüthető. A piros vonalakkal határolt összes falfelületet használható lehet arra, hogy a labdát a főfalra juttassuk.

A fallabda szabályai szerint két dolog jelent játék során pontvesztést:

  • az egyik, ha a labda vonalon kívüli területet érint,
  • a másik, ha a labda kétszer érinti a padlót, mielőtt a játékos visszaütné azt.

Tippek

Igazán rutinos fallabda-játékos akkor lehetsz, ha az alapvető szabályok mellett pár apróságra is odafigyelsz. Ezek a különböző balesetek, sportsérülések elkerülésében is segíteni fognak neked. 

Melegíts be!
Mint ahogy minden sportban, úgy a fallabdában is elengedhetetlen a játék előtti bemelegítés. Ez segít abban, hogy intenzívebben tudj mozogni, izmaid rugalmassága javul, és a váratlan izomhúzódások és egyéb sportsérülések is elkerülhetőek lesznek.
Mobilizálni, aktiválni kell a bokát,térdet, csípőt, csuklót, könyököt, vállat. Egyszóval mindent. Mert fallabdázás közben minden porcikád használni fogod.
Fokoznod kell a keringésed. Rövid sprinteket fogsz futni, gyors irányváltásokkal.

Ha tanácstalan vagy nézz át az edzőtermünkbe ott segíteni fognak. Csak bátran!

5 perc „ütögetés”
Egy jó fallabda meccs előtt nem csak magadat, de a labdát is be kell melegítened. Ennek érdekében játék előtt elkerülhetetlen az 5 perc ütögetés. Ez segít abban, hogy a meccshez választott labda megfelelően be legyen járatva, és abban is, hogy partnereddel együtt megfelelően ráhangolódjatok a játékra.

Játék végén ne feledkezz meg a nyújtásról
Intenzív mozgás esetén, ahogyan a bemelegítés, úgy a levezetőként szolgáló nyújtás is fontos. A játék végén éppen ezért szánj néhány percet rá.

Kezdőként ne terheld túl magad
Abban az esetben, ha még csak most kezdesz bele az intenzív mozgásba, fontos, hogy ne terheld túl magad. Rövid meccsek, köztük beszélgetős pihenők. Csak élvezd a mozgást.